Belgrad Eğitim Müşavirliği

Türkçe Öğrenen Öğrenciler Gençlik ve Kültür Günü Düzenledi

T.C. Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Novi Pazar ve Tutin Türk Kültür Merkezleri  iş birliğinde gerçekleştirilen Türkçe kurslarının kapanış programı bu yıl "Gençlik ve Kültür Günü" temasıyla düzenlendi.
Türkçe Öğrenen Öğrenciler Gençlik ve Kültür Günü Düzenledi

Novi Pazar Belediyesinin 600 kişilik çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programa T.C.  Yeni Pazar Başkonsolosu Osman Peşmen, Belgrad Eğitim Müşaviri Yunus Yıldırım, Yeni Pazar Kültür Merkezi Müdürü Dzenan Palamar, Türkçe kursuna katılan öğrenciler ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Türkçe kurslarını tamamlayan öğrencilerin açılış konuşmasıyla başlayan programda T.C.  Yeni Pazar Başkonsolosu Osman Peşmen ve Eğitim Müşaviri Yunus Yıldırım birer konuşma gerçekleştirdi.

"Sizler iki ülke arası bağları güçlendiren kültür elçilerisiniz"

Açılış konuşmasında "Gençlik ve Kültür Günü" etkinliğinin geleneksel hale gelmesini arzu ettiklerini dile getiren Yeni Pazar Başkonsolosu Osman Peşmen, "Sizler, bir yıl boyunca büyük bir özveri ve gayretle Türkçe öğrendiniz. Bu süreçte gösterdiğiniz emek için sizleri gönülden tebrik ediyorum. Türkçeyi öğrenerek Türk kültürünü, tarihini ve edebiyatını yakından tanıma firsatı buldunuz. Bu bağlamda her birinizin iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendiren bir kültür elçisi olduğunuza inanıyorum." dedi.

Yeni Pazar Başkonsolosu Osman Peşmen,  "Kurulduğu 2010 yılından bu yana binlerce kişinin Türkçe öğrenmesine vesile olan Yeni Pazar Türk Kültür Merkezindeki Türkçe kurslarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destekleyeceğimizi ifade etmek isterim. Yeni PazarTürk Kültür Merkezinde bu yıl 250 kursiyerimiz, Tutin Türk Kültür Merkezinde ise 30 kursiyerimiz bugün sertifikalarını alacaklar. Bu uğurda çaba gösteren Türk Dili okutmanlarımıza da teşekkür ediyorum. Kursiyerlerimize Türkçeyi en iyişekilde öğretmek için gösterdiğiniz gayret, bu başarının arkasındaki en önemli faktörlerden biridir." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

"Sizler, Türkiye'nin Güçlü Bağlarısınız"

Programında Türkçe öğrenen öğrencilere seslenen Belgrad Eğitim Müşaviri Yunus Yıldırım, öğrencilerin büyük bir özveri ve gayretle Türkçe öğrendiklerini, bu süreçte gösterdikleri çaba ve azim için kursiyerleri gönülden tebrik ettiğini vurguladı. Yıldırım  "Dil öğrenmek, yeni bir dünyanın kapılarını aralamak demektir. Türkçeyi öğrenerek sadece yeni bir dili değil, aynı zamanda Türkiye'nin kültürünü, edebiyatını ve geleneklerini de keşfettiniz. Bu bilgilerin sizlerin hayatında yeni ufuklar açacak ve sizleri, Türkiye ile daha derin bağlar kurabilen bireyler haline getireceği kanaatindeyim. Sizler Türkiye'nin Güçlü Bağlarısınız" dedi.

Eğitim Müşaviri Yunus Yıldırım "Bu noktada, değerli okutmanlarımıza da teşekkürü bir borç biliyorum. Buradaki 250 kursiyerlerimize Türkçeyi en iyi şekilde öğretmek için gösterdiğiniz çaba ve özveri, bu başarının arkasındaki en önemli etkenlerden biridir.

Son olarak, bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kursiyerlerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyor, Sizleri tüm kalbi duygularımla selamlıyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum." şekinde sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Türkçe kurslarına katılan ve başarılı olan öğrencilere sertifikaları verildi. Sertifikaların verilmesi ile Türkçe öğrenen öğrenciler tarafından hazırlanan müzik korosu sahne aldı. Solo türkülerin de söylendiği program öğrencilerin dans gösterisi ve toplu foroğraf çekimi ile tamamladı.

29-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-202429-05-2024

Kosovska 17, 11103 Beograd, SRBIJA - 381 11 455 10 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.