Belgrad Eğitim Müşavirliği

Novi Pazar'da Türkçe öğrenen öğrenciler "Türkçe Şiir Gecesi" Düzenledi

T.C. Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ve Novi Pazar Belediyesi Türk Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen Türkçe kurslarında Türkçe öğrenen öğrencilerin düzenlediği "Türkçe Şiir Gecesi" büyük beğeni topladı.
Novi Pazar'da Türkçe öğrenen öğrenciler

Novi Pazar Türk Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe T.C. Belgrad Büyükelçiliği Novi Pazar Başkonsolosu Osman PEŞMEN, Belgrad Eğitim Müşaviri Yunus YILDIRIM, Novi Pazar Belediyesi Kültür Merkezi Müdürü Dzenan PALAMAR, Türk Kültür Merkezi Müdiresi Nejra Mujovi? ZUPLJANIN ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Kültür Merkezi Müdiresi Nejra Mujovi? ZUPLJANIN'İN açılış konuşmasıyla başlayan programda Novi Pazar Başkonsolosu Osman PEŞMEN ve Belgrad Eğitim Müşaviri Yunus YILDIRIM birer konuşma yaptı.

"Şiirler ruhumuzun yansımasıdır"

Şiirin önemi ve insan hayatına yansımasından bahseden Novi Pazar Başkonsolosu Osman PEŞMEN, "Sevgi, hüzün, mutluluk, aşk, özlem, pişmanlık gibi duyguları içinde barındırmayı başarabilen bir sanat dalı olan şiire ön yargılardan uzak yaklaştığınızda, şiirin size anlatacağı çok şeyi olduğunu görürsünüz. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel olarak sergileyeceğiniz performansınızla, şiir hakkında söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtlamış olacaksınız." şeklinde konuştu

"Bu gece sevgi dili hoş görü dili Türkçe sizlerle sahne alacak"

Açılış konuşmasında Türkçenin sevgi, hoşgörü ve barış dili olduğundan bahseden Eğitim Müşaviri Yunus YILDIRIM, "Bu akşam burada önemli bir ana şahitlik edeceğiz. Bu akşam sizler sayesinde sevgi, hoşgörü ve barış dili Türkçe hayat bulacak. Sizlerin sayesinde Türkçe bu coğrafyada yüzyıllardır varlığını devam ettiriyor. Bu anlamlı geceyi bizlere yaşatmak için çabalayan Türkçeye gönüllüsü kursiyerlerimize teşekkür ederim" diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından programa geçildi. Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un "Zulmü Alkışlayamam" isimli ölümsüz şiiriyle başlayan gecede Türkçe kursuna devam eden öğrenciler, Yavuz Bülent Bakiler'in "Gözlerin İstanbul Oluyor Birden", Necip Fazıl Kısakürek'in "Kaldırımlar", Mevlana "Etme", Faruk Nafiz Çamlıbel'in "Çoban Çeşmesi", Orhan Şaik Gökyay'ın "Bu Vatan Kimin", Cemal Safi'nin "Benim Adım Aşk", Orhan Veli'nin "İstanbul'u Dinliyorum" şiirlerini seslendirdi.

Gecenin sonunda İstanbul Müzik Grubu sahne aldı. Grubun seslendirdiği "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" ve "Gül Ahmedim" ilahileri büyük ilgi gördü.

25-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-202325-12-2023

Kosovska 17, 11103 Beograd, SRBIJA - 381 11 455 10 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.